Ez a rész a következő témákkal kapcsolatban tartalmaz tájékoztatást:
Erőforrás-kérelem – Áttekintés
Állományra vonatkozó igények teljesítése
Automatizált kérelemfolyamatok kezelése
Az erőforrás-kérési műveletekkel kérelmekre válaszolhat, üzenetet válthat a projektvezetővel, valamint felügyelheti a kérelmekkel kapcsolatos folyamatokat. A CA Clarity PPM erőforrás-kérési funkciói lehetővé teszik egyszerű és részletes kérelmek létrehozását is, amelyekkel több időszakra kérhetők erőforrások.
A kérelem olyan kérés, amelyben munkaerőforrásokat kérnek egy adott projekt állományába. A kérelmek legfőbb előnye a tervezettség. Ha kikerüli a kérelmezési eljárást, és az erőforrást közvetlenül rendeli hozzá a projekthez, azzal kockára teheti saját projektje sikerét. Ilyenkor a társításkor nem biztos, hogy tudja, hogy az erőforrásnak milyen egyéb projekteken kell dolgoznia. Előfordulhat tehát, hogy túlterheli az erőforrást, vagy nem a megfelelő erőforrást társítja. A kérelem címzettjei általában erőforrás-kezelők, akik jól ismerik saját erőforrásaik munkaterhelését és képességeit. Így a kérelem benyújtásakor az erőforrás-kezelők a legmegfelelőbb erőforrásokat rendelik hozzá a projektekhez.
Az erőforrás-kérelem a következőkre ad lehetőséget:
A kérelmek projektspecifikusak, tehát nem hozható létre olyan kérelem, amelyben egyszerre több projekt állományának feltöltését kérik. Minden egyes kérelem pontosan egy állománykövetelmény teljesítésére vonatkozó kérést tartalmaz, és csak egy projekthez használható.
EmbeddedTopicstartTovábbi információk a Projektvezetés felhasználói útmutatójában olvashatók.
Erőforrásokért felelős vezetőként minden egyes erőforráshoz és szerephez meghatározhat egy alapértelmezett foglaláskezelőt a rendszerben. Így a kérelmek automatikusan a megfelelő erőforrás-kezelőkhöz kerülnek anélkül, hogy ezzel a projektvezetőnek bármilyen teendője lenne.
A foglaláskezelő meghatározása nem kötelező. Ha meg van adva, a kérelem Foglaláskezelő mezőjében alapértelmezés szerint ez az erőforrás-kezelő szerepel, és megjelenik az erőforrás tulajdonságlapján. Ha nem határozza meg ezt a mezőt, akkor a projektvezető meghatározhatja a kérelem szintjén, de akár üresen is hagyhatja. Ha a mező üresen marad, a rendelkezésre álló erőforrás-kezelő hozzáférési jogai határozzák meg a kérelemhez való allokációt.
Szerepek esetén a szerepek és a szervezeti struktúra közötti leképezés felhasználható az alapértelmezett foglaláskezelő meghatározására.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A létrehozott kérelmeket a megfelelő foglaláskezelőhöz irányítja a rendszer a következők alapján:
A kérelmek állapotának változásairól a projektvezető (a kérelem létrehozója) és a foglaláskezelő (erőforrás-kezelő) is értesül. Ha nincs kiválasztva foglaláskezelő, akkor a rendszer nem küld értesítést. A megfelelő hozzáférési jogosultságokkal rendelkező személyek azonban megjeleníthetik a kérelmet saját listájukban. Például a megbízás nélküli kérelmek szűrésével. A Foglaláskezelő mezőben megadott erőforrás-kezelő bármikor módosítható. A módosítási funkcióval az erőforrás-kezelők átirányíthatják a kérelmeket.
A Kérelem tulajdonságai oldal Kérelmező mezőjében alapértelmezés szerint a kérelem létrehozója szerepel. A Kérelmező mezőben saját nevét is beállíthatja, ha nem Ön az aktuális kérelmező felhasználó. A módosítási lehetőség jól jön, ha a vállalat átirányítási láncában több személy is van.
A megnyitott kérelmekről csak a Kérelmező és a Foglaláskezelő mezőben megadott felhasználók értesülnek. A kért és lefoglalt erőforrások nem kapnak értesítést. Az erőforrások akkor kapnak értesítést, ha állományrésztvevőként hozzáadták őket a projekthez. Az értesítéshez beállítható az is, hogy ez automatikusan megtörténjen, amikor az erőforrást véglegesen lefoglalják. A részletekért forduljon a rendszergazdához.
Az alábbi lista felsorolja a különböző kérelemállapot-típusokat, valamint az állapotok jellemző felhasználását:
Minden kérelem „Új” állapottal jön létre. Ez az állapot mindaddig megmarad, amíg a tulajdonos el nem küldi a kérelmet, vagy manuálisan nem módosítja az állapotot. Ha a kérelem készen áll arra, hogy a foglaláskezelő teljesítse, akkor „Megnyitás” állapotúra állítható.
EmbeddedTopicstartTovábbi információk a Projektvezetés felhasználói útmutatójában olvashatók.
Ez az állapot azt jelzi, hogy a kérelem aktív, teljesítendő kérelem. Az állapotot a kérelmet létrehozó személynek kell „Megnyitás” állapotúra állítani. A foglaláskezelő értesítést kap az állapotváltozásról. A „Megnyitás” állapot „Új”, „Ajánlott” és „Lezárva” állapotra állítható át.
Megjegyzés: Az „Ajánlott” állapotot akkor használhatja, ha rendelkezik a Projekt – Kérelembeviteli erőforrások csatolása hozzáférési jogosultsággal. A projektben aktiválva kell lennie a Kérelem jóváhagyása szükséges beállításnak is.
A foglaláskezelő a kérelem teljesítése céljából foglalásokat javasol. A kérelmező értesítést kap. A kérelmező áttekinti a javasolt erőforrásokat. Ha a kérelmező elutasítja az erőforrásokat, amelyeket a foglaláskezelő azonosított, azzal ismét „Megnyitás” értékre állítja a kérelem állapotát.
Ez az állapot jelzi, hogy a projektvezető vagy erőforrás-kezelő elfogadta (lefoglalta) az erőforrást a kérelemben. A kérelem állapota ekkor automatikusan „Lefoglalva” értékre változik, a kérelmező és a foglaláskezelő pedig egyaránt értesítést kap. A „Lefoglalva” állapot akkor érhető el, ha:
Ez az állapot azt jelzi, hogy a kérelemmel nincs további teendő. A kérelmet csak a kérelmező tudja lezárni. Ha a foglaláskezelő elutasítja a megnyitott kérelmet, akkor a kérelem állapota automatikusan a Lezárva értékre módosul.
Megjegyzés: A kérelem Állapot mezője a Kérelem tulajdonságai oldalon található. A kérelem tulajdonosa (más néven kérelmező) az egyetlen személy, aki a kiinduló állapotot („Új”) valamilyen más állapotra módosíthatja (ez általában a „Megnyitás”). A címzettek a „Megnyitás” állapotot átállíthatják az „Ajánlott”, „Lefoglalva” vagy „Lezárva” értékre.
Az alábbi táblázat összefoglalja, hogy kik kapnak értesítést a kérelem állapotának változásakor:
|
Kérelem állapotának változása |
Kérelmező: |
Foglaláskezelő |
|---|---|---|
|
Létrehozva |
|
|
|
Újról megnyitásra |
|
Értesítve |
|
Megnyitásról újra |
|
Értesítve |
|
Megnyitásról ajánlottra |
Értesítve |
|
|
Ajánlottról lefoglalva állapotra |
Értesítve |
Értesítve |
|
Megnyitásról lefoglalva állapotra (ha a kérelem jóváhagyása nem kötelező) |
Értesítve |
|
|
Foglaláskezelő változása |
Értesítve |
Az új és a régi foglaláskezelő is értesítést kap. |
|
Kérelmező változása |
|
|
|
Lezárva |
|
|
|
Törölve |
|
|
A kérelemre vonatkozó értesítések formátuma (az üzenet elrendezését és a kézbesítés módját) a Számlabeállítások: Értesítések oldalon határozható meg.
EmbeddedTopicstartTovábbi tájékoztatást az Alapszintű felhasználói útmutató nyújt.
Automatizált folyamatot állíthat be, amely azonosítja a kérelem életciklusának különböző állomásait, és minden állomáskor automatikusan értesítéseket küld ki.
Erőforrás-kezelőként értesítést kap minden kérelemről, amelyet Önhöz rendelnek. Ezek a megnyitott kérelmek a következő módon érhetők el:
Az Erőforrás-kérelmek oldalon minden olyan társított és társítatlan kérelmet megjelenít, amelynek megtekintéséhez joga van. Erről az oldalról javaslatokat tehet, és végrehajthatja a kért foglalásokat.
Az Erőforrás-kérelmek oldal tetején látható Kérelemszűrő szakaszban a különböző keresési feltételek felhasználásával kikereshet egy vagy több kérelmet. A keresést kérelemnév, azonosító, társított projekt, állapot és prioritás szerint is végrehajthatja.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A keresési találatok az oldal alsó részén jelennek meg.
EmbeddedTopicstartTovábbi tájékoztatást az Alapszintű felhasználói útmutató nyújt.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Ez az oldal a kérelmező által rögzített adatokat jeleníti meg.
Ezen az oldalon erőforrásokat kereshet és adhat hozzá a kérelmekhez.
Ezen az oldalon megbeszélést kezdeményezhet a kérelemmel kapcsolatban, illetve részt vehet ezekben.
Ezen az oldalon kérelmezési folyamatokat hozhat létre, futtathat és követhet nyomon.
Ezen az oldalon nyomon követheti a kérelemobjektumon végzett módosításokat (ha engedélyezve van a kérelemmezők naplózása). A részletekért forduljon a rendszergazdához.
Az Erőforrás-kérelmek oldalról elérheti az Önhöz rendelt kérelmeket, és teljesítheti azokat. Az állományigényekre a következő módon válaszolhat:
A megnevezett erőforrásokra vonatkozó kérelmek már tartalmazzák az ajánlott erőforrást, így megkönnyítik a válaszadást. A megnevezett erőforrásokra vonatkozó kérelmek elbírálásához nyisson meg egy kérelmet, és dolgozza fel külön. Másik lehetőségként kijelölhet egyszerre több kérelmet is, és azokat viszontajánlhatja a projektvezetőnek.
A nevesített erőforrás-kérelmek a Kérelem - erőforrások oldalon dolgozhatók fel. Ez az oldal egy hisztogram segítségével további információkat jelenít meg az erőforrásról. Pontosan láthatja, hogy hetente mennyi időt kért a projektvezető. A hisztogram sárga része azt az erőforrásidőt jeleníti meg, amely az adott projekthez szükséges. A zöld rész az egyéb projektekhez szükséges időmennyiséget mutatja. A piros részek azok, ahol az erőforrás túlallokált.
Kövesse az alábbi lépéseket:
EmbeddedTopicstartMegjelenik az Erőforrás-kérelmek oldal, és az „Ajánlott” értékre módosítja a kérelem állapotát.
Ha a kérelem megnyitása után látható, hogy az erőforrás túlallokált, akkor csökkentheti az allokációt.
Másik lehetőségként az erőforrás nevétől balra lévő Tulajdonságok ikonra kattinthat, szerkesztheti a meglévő allokációs szegmenseket, valamint tetszés szerint új allokációs szegmenseket is hozzáadhat. Ha elkészült, kattintson a Mentés és visszatérés elemre.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A sárga rész most az erre a projektre lefoglalt új mennyiséget mutatja, a zöld pedig az egyéb projektek foglalásait. Az oldalon nincs piros terület, amely túlallokálást jelezne.
A megnevezett erőforrásra vonatkozó kérelem megnyitása és az allokált mennyiség szerkesztése után viszontajánlhatja az allokációt a projektvezető számára. Kattintson az Ajánlattétel pontra. EmbeddedTopicstartMegjelenik az Erőforrás-kérelmek oldal, és az „Ajánlott” értékre módosítja a kérelem állapotát.
|
Ha... |
Akkor... |
|---|---|
|
A Kérelem jóváhagyása szükséges beállítás nincs aktiválva a projektben (nem szükséges a projektvezető jóváhagyása). |
Az Ajánlattétel gomb helyett a Foglalás gomb jelenik meg az oldalon. A Foglalás pontra kattintva a projektvezető jóváhagyása nélkül automatikusan és véglegesen lefoglalhatja az erőforrást a projektre. |
|
A Kérelem jóváhagyása szükséges beállítás nincs aktiválva, de Önnek nincs Projekt – Szerkesztés hozzáférési jogosultsága. |
A Foglalás gomb helyett az Ajánlattétel gomb jelenik meg az oldalon. A közvetlen foglalás helyett az Ajánlattétel pontra kattintva elküldheti jóváhagyásra a foglalást. Miután a projektvezető megtekintette a Projektcsapat: Kérelmek oldalt, az oldalon megjelenik a Foglalás és az Elutasítás gomb. |
Ha Ön ugyanazt az erőforrást változatlan allokációval ajánlja a projektvezetőnek, akkor a rendszer automatikusan jóváhagyja az ajánlatot. A projektvezetőnek nem kell jóváhagynia a javaslatot. A projektvezető értesítést kap az automatikus elfogadással együtt.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Ha egy kérelemben egy adott erőforrás foglalásának megszüntetését kérik, akkor az Erőforrás-kérelmek oldalon egy pipa látható a Lefoglalás megszüntetése oszlopban.
Az erőforrás foglalásának megszüntetése az erőforrásra vonatkozó végleges allokációt eltávolítja a jövőre vonatkozóan. A foglalás megszüntetésének kezdő dátuma alapértelmezés szerint a következő nap. A kezdési dátum igény szerint egy korábbi dátumra is áthelyezhető.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Az Erőforrás-kérelmek oldal Átlagos ráta oszlopában látható, hogy a véglegesen lefoglalt allokáció mennyisége megváltozik. Ha egy erőforrás foglalása teljes egészében megszűnt, az érték 0,00 százalékként jelenik meg.
Megjegyzés: Ha a kérelemben az erőforrás foglalásának megszüntetését és a helyettesítését is kérik, akkor a Kérelem tulajdonságai oldalon a Lefoglalás megszüntetése és a Csere jelölőnégyzet is be van jelölve. Emellett megjelenik az Erőforrások menü is. Az Erőforrások pontra kattintva állítsa be a megfelelő szűrési feltételeket. Ezt követően válasszon ki és adjon hozzá a kérelemhez egy olyan új erőforrást, akinek rendelkezésre állása megegyezik a helyettesítendő erőforráséval. Ha rendelkezik a szükséges hozzáférési jogosultságokkal, akkor az oldalon megjelenik a Csere gomb. Ha a megszüntetett foglalású erőforrást az új erőforrásra szeretné cserélni, akkor kattintson a Csere gombra. Ha nem, akkor a projektvezető áttekintheti a javasolt helyettesítést, és lefoglalhatja az adott erőforrást.
EmbeddedTopicstartTovábbi információk a Projektvezetés felhasználói útmutatójában olvashatók.
Szerepre vonatkozó kérelem érkezése esetén legalább egy olyan erőforrást kell találnia és javasolnia, aki megfelel az állománykövetelménynek. Ha több erőforrást javasol, akkor úgy kell allokálnia őket, hogy a kért mennyiség meg legyen osztva közöttük. Ha például a projektvezető egy hétre kér egy erőforrást, akkor javasolhat két erőforrást úgy, hogy az egyiket hétfőtől szerdáig, a másikat csütörtöktől péntekig ajánlja.
Az állományigényeknek megfelelő erőforrások megkereséséhez nyissa meg a kérelmet, vagy kattintson a Személy listával ikonra a kérelem mellett. Az Erőforrások keresése oldalon megjelenő adatok az állománykérésben megadott követelményeken alapulnak. Ha alkalmasabb erőforrásokat szeretne keresni, akkor módosíthatja a keresési feltételeket.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Ha egy kérelemhez egyetlen erőforrás tartozik, az erőforrást kijelöli a rendszer. Az erőforrás az ajánlott jelölt a gyorslistában.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Megjelenik a Kérelem erőforrásai oldal, amelyen az Erőforrások lap az aktív.
EmbeddedTopicstartMegjelenik az Erőforrás-kérelmek oldal, és az „Ajánlott” értékre módosítja a kérelem állapotát.
Ha több erőforrást ad hozzá a kérelemhez, akkor el kell döntenie, hogy milyen mértékben allokálja az egyes erőforrásokat.
Kövesse az alábbi lépéseket:
EmbeddedTopicstartMegjelenik az Erőforrás-kérelmek oldal, és az „Ajánlott” értékre módosítja a kérelem állapotát.
Erőforrás-kezelőként módosíthatja a javaslatokat, majd újra elküldheti őket. Csak abban az esetben szerkessze ezeket, ha a projektvezető értesíti Önt, hogy elutasította a kérelemben ajánlott erőforrásokat.
Kövesse az alábbi lépéseket:
EmbeddedTopicstartMegjelenik az Erőforrás-kérelmek oldal, és az „Ajánlott” értékre módosítja a kérelem állapotát.
Egy kérelmet számos okból elutasíthat: nézeteltérés van a kiválasztásban, vagy nem áll rendelkezésre az erőforrás a kérelem kitöltéséhez. Ha elutasít egy kérelmet, akkor megjegyzést írhat a Fórumok lapon, amelyben kifejti a kérelem elutasításának okát.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A kérelemből elérhető kérelemfórumok segítségével üzenetet válthat a címzettekkel, és egyéb információkat is közölhet velük. A kérelemből indított beszélgetésben csak a kérelem címzettjei és más, a kérelemhez hozzáféréssel rendelkező felhasználók vehetnek részt.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Ha el tudja érni a kérelmet, akkor új fórumot indíthat, és válaszolhat a meglévő üzenetekre. Bármilyen típusú új üzenet, akár új fórumot indító üzenetről, akár meglévő üzenetre adott válaszról van szó, a Fórumüzenet: Tulajdonságok oldalon hozható létre.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Mindkét művelettel a Fórumüzenet: Tulajdonságok oldalra kerül, amelyen létrehozhatja az üzenetet.
Az üzenet tárgyát határozza meg.
Az üzenet szövegét határozza meg.
Dokumentum csatolásához kattintson a Böngészés ikonra.
Megadja, hogy a fórumbeli címzettek kapjanak-e értesítést e-mailben arról, hogy új áttekintendő üzenet érkezett.
Alapértelmezett: Kijelölve
Az értesítés beállításait – például e-mail küldését – a Számlabeállítások: Értesítések oldalon adhatja meg.
EmbeddedTopicstartTovábbi tájékoztatást az Alapszintű felhasználói útmutató nyújt.
Az üzenet elküldés után megjelenik a Kérelemfórumok: Üzenetek oldal Üzenetek szakaszában.
A fórumtéma az első válasszal kezdődik, amely az első üzenet alatt jelenik meg. A később következő üzenetek csökkenő sorrendben jelennek meg. A Kérelemfórumok: Válaszüzenetek oldalon megtekintheti a fórumtémát és az üzeneteket, valamint válaszolhat az üzenetekre.
Ha megnyitotta a fórumtémát, az Új pontra kattintva adhat választ, ezzel tovább bővítheti a témát. A Fórum fülre kattintva összecsukhatja az összes megnyitott témát. Az Új pontra kattintva hozhat létre a kérelemről szóló fórumot.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A kérelmek külön beállítás nélkül használható értesítési rendszerében az értesítések előállítása a kérelmek manuálisan módosított állapotbeállításaitól függ. Ha a beállítást nem módosítják, akkor a rendszer nem tud értesítést küldeni. Ha az új kérelmek állapotát nem módosítják „Megnyitás” értékre, akkor a címzettek nem szerezhetnek tudomást az új kitöltendő kérelemről.
Az értesítések bizonytalanságát kiküszöbölheti, ha beállít egy automatizált értesítési folyamatot, amely azonosítja a kérelmek életciklusának különböző állomásait. Az automatizált folyamattal minden alkalommal értesítés küldhető, amikor a kérelem új állomáshoz ér. Az értesítés küldését a Kérelem: Folyamatok oldalon adhatja meg.
Ha egy kérelemből kiindulva hozza létre a folyamatot, akkor az csak az adott kérelemmel lesz használható. Ha a kérelemfolyamatot a rendszergazda hozza létre globális folyamatként az Adminisztrációs eszközben, akkor a folyamat minden kérelemmel használható lesz. A globális folyamatok létrehozásához globális hozzáférési jogosultságok szükségesek.
A Kérelem: Folyamatok oldal két hivatkozást tartalmaz:
Kövesse az alábbi lépéseket:
A manuális értesítések bizonytalanságának kiküszöbölése érdekében automatizált értesítési folyamatot hozhat létre, amely azonosítja a kérelmek életciklusának különböző állomásait. Az automatizált folyamat értesítést ad mindegyik új állomás elérésekor.
Az új folyamat megjelenik a rendelkezésre álló kérelemfolyamatok listájában. Ha a folyamat manuális, akkor a folyamat elindításához jelölje ki a folyamatot, majd kattintson az Indítás pontra. A folyamat tárgyát kérelmekre kell beállítani.
EmbeddedTopicstartTovábbi információk a Rendszergazdai útmutatóban olvashatók.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A már elindított folyamatok futását a Kérelem: Folyamatok oldalon követheti nyomon. Az oldal eléréséhez nyissa meg a kérelmet, majd kattintson a Folyamatok fülre.
A folyamat végrehajtása alatt a Kérelem: Kezdeményezett folyamatok oldal állapotmezőjében a „Fut” állapot látható. A folyamatpéldány leállításához kattintson a Visszatérés pontra.
EmbeddedTopicstartTovábbi információk a Rendszergazdai útmutatóban olvashatók.
A folyamatok a Kérelem: Elérhető folyamatok és a Kérelem: Kezdeményezett folyamatok oldalról is törölhetők.
Kövesse az alábbi lépéseket:
A törlés hatására megnyílik a frissített folyamatoldal.
A Kérelem auditnyomvonala oldalon megtekintheti, hogy ki és mikor módosított bizonyos kérelemmezőket. Ilye módon lehetőség van a változtatások erőforrás és dátum szerinti nyomon követésére.
A kérelmek Ön által elérhető mezőit ezen az oldalon a CA Clarity PPM-rendszergazda választhatja ki a Studio alkalmazással.
Kövesse az alábbi lépéseket:
Megjelennek a kérelem auditált mezői.
|
Copyright © 2013 CA.
Minden jog fenntartva.
|
|