Proces zarządzania ryzykiem obejmuje identyfikowanie, analizowanie, planowanie, śledzenie i komunikowanie ryzyka. Przedmiotami zarządzania ryzykiem są czynniki ryzyka, zagadnienia i żądania zmian. Podejmowanie decyzji na podstawie odpowiednich informacji dzięki stałej ocenie potencjalnych problemów i ich wpływu jest podstawą zarządzania ryzykiem w trakcie realizacji projektu.
Po zidentyfikowaniu i przeanalizowaniu ryzyka i ocenieniu jego wpływu kierownik projektu tworzy ryzyko lub zagadnienie.
Czynniki ryzyka można zidentyfikować na dowolnym etapie cyklu życia projektu. Ryzyko można eskalować do poziomu zagadnienia, gdy istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że w istotny sposób wpłynie na projekt. Żądania zmiany, które wynikają z zagadnień, ułatwiają efektywne rozwiązywanie problemów.
Na poniższym diagramie i w tym scenariuszu przedstawiono jeden ze sposobów zarządzania ryzykiem projektu. Aby uzyskać więcej informacji o innych sposobach zarządzania ryzykiem projektu, zobacz Podręcznik użytkownika — Zarządzanie projektami.
Przykład: Tworzenie ryzyka projektu i zarządzanie nim
W tym przykładzie zespół projektowy w firmie Forward Inc. tworzy nowy produkt, korzystając z mało popularnej technologii. Zasoby w firmie znające tę technologię są nieliczne, więc zespół musi korzystać z zasobów zewnętrznych w celu ukończenia projektu. Ponadto do produktu są dołączone interfejsy API innych producentów, co wymaga zatwierdzenia przez dział prawny.
Zespół zidentyfikował dwa czynniki ryzyka wpływające znacząco na projekt, które trzeba zanalizować:
Po przeprowadzeniu analizy, kierując się wpływem ryzyka na projekt, kierownik projektu tworzy ryzyko dotyczące nielicznych zasobów i zagadnienie dotyczące uzależnienia od zatwierdzenia.
Do zarządzania ryzykiem służą poniższe czynności:
Aby wykonać wszystkie zadania z tego scenariusza, konieczne jest posiadanie następujących uprawnień:
Ryzyko to potencjalne przyszłe zdarzenie, które ma pozytywny lub negatywny wpływ na cel projektu. Czynniki ryzyka należy zidentyfikować na wczesnym etapie projektu, aby poznać ich możliwy wpływ na zakres, harmonogram, budżet i inne aspekty projektu. W tym scenariuszu zespół postanawia ograniczyć ryzyko zbyt małej liczby zasobów przez zatrudnienie zasobów zewnętrznych. Kierownik projektu tworzy szczegółowe ryzyko i wprowadza wszystkie informacje oraz wybiera z listy rozwijanej Kategoria opcję Dostępność zasobów.
Te dwa elementy zarządzania ryzykiem wchodzą ze sobą w interakcje, jeśli ogólny wynik szczegółowego ryzyka różni się od przypisanej mu oceny. Wynik szczegółowego czynnika ryzyka zastępuje przypisaną ocenę. Jeśli zostanie utworzony szczegółowy czynnik ryzyka, ale bez przypisania oceny, wyniki z pozycji ryzyka spowodują zmianę koloru odpowiedniego czynnika na liście. Usunięcie szczegółowego czynnika ryzyka zmienia ogólną ocenę ryzyka projektu oraz łączną ocenę ryzyka dla danej kategorii ryzyka.
Wykonaj następujące kroki:
Określa kategorię, do której należy czynnik ryzyka.
Wartości:
Uwaga: Po określeniu kategorii ryzyka ogólny wynik ryzyka zastępuje wszelkie inne wartości stanu wybrane dla danej kategorii lub czynnika.
Określa nazwę zasobu zarządzającego ryzykiem. Ten zasób jest odpowiedzialny za sprawdzanie, czy ryzyko jest w odpowiedni sposób zarządzane i śledzone w całym cyklu życia.
Domyślnie: aktualnie zalogowany zasób.
Określa datę, do której mogą pojawić się reperkusje ryzyka wpływające na projekt. W przypadku określenia daty wpływu należy też podać datę w polu Docelowa data rozwiązania.
Domyślnie: data bieżąca
Określa założenia stanowiące o uznaniu elementu za czynnik ryzyka. Te założenia można sprawdzać, aby zapewnić ich poprawność przez cały czas istnienia czynnika ryzyka. Jeśli założenia się zmienią, wpływ lub prawdopodobieństwo ryzyka również mogą się zmienić.
Określa inne czynniki ryzyka w projekcie powiązane z tym czynnikiem. Możliwe jest wskazywanie jedynie czynników ryzyka w tym samym projekcie.
Określa zagadnienia w projekcie powiązane z tym czynnikiem. Możliwe jest powiązanie tego ryzyka jedynie z zagadnieniami w tym samym projekcie.
Określa typ reakcji na ryzyko.
Wartości:
Domyślnie: Śledź
Uwaga: W tym scenariuszu wybierz Ogranicz.
Określa prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka. Prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka jest używane do obliczania poziomu narażenia na ryzyko.
Wartości: Niski (1), Średni (2) i Wysoki (3)
Domyślnie: Niski
Wyświetla wynik obliczony na podstawie opcji wybranych w polach Prawdopodobieństwo i Wpływ.
Wartości:
Określa wpływ ryzyka na projekt. Obejmuje wpływ ryzyka na realizację, możliwość obsługi, koszt i harmonogram projektu. Wartość jest używana do obliczania poziomu narażenia na ryzyko.
Domyślnie: Niski
Określa ostateczne rozwiązanie ryzyka po jego ograniczeniu. Informacje o rozwiązaniu przydają się do przywoływania efektów strategii reakcji na ryzyko podczas przyszłego planowania lub analizowania planów ryzyka projektu.
Uwaga: Rozwiązanie można określić podczas tworzenia ryzyka albo przed jego zamknięciem.
Określa czynniki ryzyka w ramach projektu, które napotkano lub utworzono w wyniku ograniczenia danego ryzyka. W przeciwieństwie do skojarzonych czynników ryzyka szczątkowe czynniki ryzyka nie mają podobnych skutków, ale są rezultatem czynności podjętych podczas usuwania ryzyka.
Po podjęciu decyzji dotyczącej ograniczenia ryzyka kierownik projektu zwykle tworzy i przypisuje właściciela ryzyka, którego zadaniem jest opracowanie strategii reagowania. Strategie reagowania dokumentują czynności, wymagania śledzenia i inne potrzebne informacje, które umożliwiają zmniejszenie prawdopodobieństwa i wpływu ryzyka.
Niezależnie od tego, kto jest właścicielem całego czynnika ryzyka, poszczególne strategie odpowiedzi mogą być przydzielane różnym zasobom i mieć różne daty ukończenia. Tych dat i nazw można używać z procesami do wysyłania powiadomień i przypomnień do właścicieli ryzyka. Zwykle strategia reagowania na ryzyko jest tworzona po wybraniu ograniczania jako typu reakcji.
W niektórych przypadkach można zaakceptować ryzyko i nie próbować go ograniczać.
Wykonaj następujące kroki:
Po udanym ograniczeniu ryzyka należy zmienić jego stan na Zamknięte, a następnie wprowadzić jego ostateczne rozwiązanie. Szczegółowy opis rozwiązania ułatwi w przyszłości przywoływanie wyniku realizacji strategii odpowiedzi na ryzyko podczas planowania projektów lub tworzenia planów ryzyka związanego z projektem.
Wykonaj następujące kroki:
Zagadnienie to zdarzenie, które wpłynęło na projekt. Gdy plan ograniczania ryzyka zawiedzie, ryzyko można eskalować do poziomu zagadnienia. Utwórz zagadnienie na podstawie istniejącego ryzyka, a następnie zamknij to ryzyko. Nowe zagadnienie dziedziczy nazwę, opis i niektóre inne parametry ryzyka, w tym jego stan („Otwarte”) i datę utworzenia (bieżąca data z kalendarza). Zawsze można je połączyć z ryzykiem źródłowym. Utworzenie zagadnienia na podstawie ryzyka zapewnia zespołowi projektowemu szerszą wiedzę na temat zagadnienia, informacje na temat podjętych czynności i wykonanych zadań. Oprócz tego umożliwia zespołowi utrzymywanie zapisu zagadnień i ich skutków w celu przeprowadzenia analizy na koniec projektu. Uzyskane w ten sposób informacje mogą zostać użyte do tworzenia przyszłych planów.
Można również połączyć inne czynniki ryzyka i zagadnienia związane z danym zagadnieniem. Połączenie wszystkich powiązanych zagadnień i czynników ryzyka pomaga śledzić zależności i rozpoznawać trendy podczas przyszłych analiz i inspekcji.
W tym scenariuszu częścią planu ograniczania ryzyka jest zatrudnienie wykonawców zewnętrznych do prac w ramach projektu. Jednak zatrudnieni wykonawcy nie mają koniecznego doświadczenia, co wpływa na postęp projektu. Ryzyko staje się w tym momencie zagadnieniem, a kierownik projektu tworzy zagadnienie na podstawie ryzyka i zamyka ryzyko.
Wykonaj następujące kroki:
Określa kategorię, do której należy zagadnienie.
Wartości:
Określa nazwę zasobu zarządzającego zagadnieniem. Ten zasób jest odpowiedzialny za sprawdzanie, czy zagadnienie jest w odpowiedni sposób zarządzane i śledzone w całym cyklu życia.
Domyślnie: aktualnie zalogowany zasób.
Zagadnienie należy utworzyć, gdy ryzyko ma znaczny wpływ na projekt. Ponieważ spodziewane jest opóźnienie procesu zatwierdzania, kierownik projektu tworzy zagadnienie i przypisuje odpowiednią kategorię jako zależność.
Wykonaj następujące kroki:
Określa unikatowy identyfikator zagadnienia. Po zapisaniu zagadnienia identyfikatora nie można zmienić.
Określa kategorię, do której należy zagadnienie.
Wartości:
Określa nazwę zasobu zarządzającego zagadnieniem. Ten zasób jest odpowiedzialny za sprawdzanie, czy zagadnienie jest w odpowiedni sposób zarządzane i śledzone w całym cyklu życia.
Domyślnie: aktualnie zalogowany zasób.
Wyświetla nazwę zasobu, który utworzył zagadnienie.
Domyślnie: aktualnie zalogowany zasób.
Po rozwiązaniu zagadnienia należy zmienić jego stan na Zamknięte i wprowadzić jego ostateczne rozwiązanie. Szczegółowy opis rozwiązania ułatwi w przyszłości przywoływanie efektu zagadnienia podczas planowania projektów lub tworzenia planów zagadnień związanych z projektem.
Wykonaj następujące kroki:
Prawa autorskie © 2013 CA.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
|
|