Poprzedni temat: Określanie alokacji zasobówNastępny temat: Wstawianie zadania w określonym miejscu w SPP


Tworzenie zadań projektu

Projekt zawiera wiele zadań, czyli czynności rozpoczynających i kończących się w ustalonych terminach.

Zadania można tworzyć przy użyciu następujących metod:

Uwaga: W tym scenariuszu nie przedstawiono wszystkich metod tworzenia zadań. Aby uzyskać więcej informacji o tworzeniu zadań, zobacz Podręcznik użytkownika — Zarządzanie projektami.

Można utworzyć następujące typy zadań projektu:

Kamień milowy

Zadanie typu kamień milowy oznacza punkt krytyczny projektu (na przykład ukończenie pierwszej fazy realizacji).

Jest to ważne zdarzenie lub czynność w ramach projektu i oznacza ukończenie fazy lub ważnych dostaw albo inne znaczące osiągnięcie podczas realizacji projektu.

W planie projektu kamieniem milowym jest każde zadanie o zerowym czasie trwania. Inaczej mówiąc: zadanie typu kamień milowy ma identyczne daty rozpoczęcia i zakończenia. Pole Początek na stronie właściwości zadania jest blokowane z chwilą zapisania.

Kluczowe zadanie

Określa, czy to zadanie ma być kluczowe. Jest to zadanie mające duże znaczenie dla innych zadań. Na przykład data rozpoczęcia innych zadań może zależeć od zadania kluczowego.

Przykład: Jeśli ukończenie tego zadania ma istotny wpływ na datę rozpoczęcia innych zadań, należy oznaczyć to zadanie jako kluczowe.

Domyślnie: zaznaczone

Stały czas trwania

Oznacza stałą długość czasu pracy między datą rozpoczęcia i zakończenia zadania. Czas trwania zadania zawsze zachowuje wprowadzoną przez użytkownika wartość, a aplikacja przelicza jednostki zasobów, gdy użytkownik zmieni przypisania.

Aby usprawnić pracę, przed przystąpieniem do budowania struktury podziału pracy (SPP) należy zaplanować zadania i strukturę.

Uwaga: Dla nowych projektów domyślnie widoczny jest nowy pusty wiersz (zadanie) w SPP. Gdy widok wykresu Gantta zostanie skonfigurowany tak, aby nie wyświetlać wszystkich wymaganych pól, w projektach bez zadań początkowe puste zadanie nie będzie widoczne. Ponadto nie jest możliwa bezpośrednia edycja.

Zadanie podsumowujące obejmuje podzadania i podsumowania tych podzadań. Na przykład projekt może zawierać utworzenie nowego działu jako zadanie podsumowujące i szkolenie nowego personelu jako podzadanie. Zależności mogą być określone pomiędzy zadaniami w projekcie i poza nimi.