Poprzedni temat: Ustawianie domyślnego wzorca obciążenia zasobówNastępny temat: Ustawianie domyślnej metody obliczania wartości wypracowanej


Informacje o metodach obliczania wartości wypracowanej

Metoda obliczania wartości wypracowanej to metoda obliczania różnych metryk wartości wypracowanej (WW). W przypadku niektórych metod obliczeń dokonuje system. Metody nieobliczane przez system wymagają ręcznego wprowadzenia zabudżetowanego kosztu pracy wykonanej (ZKPW) projektu.

Jeśli dla projektu i wszystkich jego zadań nieobliczanych przez system używana jest metoda obliczania wartości wypracowanej, należy zdefiniować wartość ZKPW projektu. Aby zdefiniować wartość, utwórz plan bazowy projektu lub zaktualizuj sumy wartości wypracowanej. Wartość ZKPW można też zastąpić dla konkretnych zadań.

Niezależnie od ustawionej w projekcie metody obliczania wartości wypracowanej wartość wprowadzona w polu Zastąp ZKPW zastępuje wartości ZKPW obliczone przez system. Wartość ta jest używana we wszystkich obliczeniach WW, w których ZKPW jest parametrem wymaganym.

Dostępne są następujące metody obliczania WW:

Procent wykonania (PW)

Określa oszacowanie ilości pracy wykonanej w ramach zadania lub struktury podziału pracy, wyrażone w procentach. Metoda obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) jest obliczany przez system przy użyciu następującego wzoru:

ZKPW = Budżet końcowy (BK) * % wykonania
0/100

Określa metodę obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) jest obliczany przez system przy użyciu następującego stałego wzoru:

Jeśli % wykonania = 100, to ZKPW = Budżet końcowy (BK); w przeciwnym razie ZKPW = zero.

Tę metodę należy stosować, gdy praca nad projektem rozpoczyna się i kończy w jednym okresie raportowania, a kredytowanie jest przyznawane tylko projektom i zadaniom wykonanym w 100 procentach.

50/50

Określa metodę obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) jest obliczany przez system przy użyciu następującego wzoru:

Jeśli % wykonania > zero, ale < 100, to ZKPW = Budżet końcowy (BK) / 2. Jeśli % wykonania = 100, to ZKPW = BK. Jeśli % wykonania = zero, to ZKPW = zero.

Tę metodę należy stosować, gdy praca nad projektem rozpoczyna i kończy się w ramach dwóch okresów raportowania, a uznanie w 50% następuje po rozpoczęciu projektu lub zadania oraz w pozostałych 50% po wykonaniu.

Poziom nakładu pracy (PNP)

Określa metodę obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) jest obliczany przez system przy użyciu następującego wzoru:

ZKPW = Zabudżetowany koszt zaplanowanej pracy (ZKZP)
Ważone kamienie milowe

Określa metodę obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) jest określany przez użytkownika. Kierownik projektu przydziela wagi do kamieni milowych w czasie trwania zadania podsumowującego. Osiąganie kolejnych kamieni milowych w zadaniu podsumowującym powoduje uznawanie określonego procentu pracy za wykonany, aż do osiągnięcia wartości 100%. Tej metody należy użyć, jeśli w organizacji do mierzenia wydajności projektów jest wykorzystywana metodologia wartości wypracowanej oraz istnieją projekty i zadania, dla których jest stosowana ta metoda. W przypadku używania tej metody wartość ZKPW jest wprowadzana na poziomie zadania. Użyj pola Zastąp ZKPW w sekcji Wartość wypracowana na stronie właściwości zadania.

Procent wykonania kamienia milowego (PWKM)

Określa metodę obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) nie jest obliczany przez system, ale określany przez użytkownika. Do ustalania wag każdego okresu są stosowane kwoty pieniężne, a nie wartości procentowe. Wartość wypracowana jest uznawana jako procent przydzielonej wartości kamienia milowego. Tej metody należy użyć, jeśli w organizacji do mierzenia wydajności projektów jest wykorzystywana metodologia wartości wypracowanej oraz istnieją projekty i zadania, dla których jest stosowana ta metoda. W przypadku używania tej metody wartość ZKPW jest wprowadzana na poziomie zadania. Użyj pola Zastąp ZKPW w sekcji Wartość wypracowana na stronie właściwości zadania.

Wydzielony nakład pracy (WNP)

Określa metodę obliczania wartości wypracowanej, w ramach której zabudżetowany koszt pracy wykonanej (ZKPW) nie jest obliczany przez system, ale określany przez użytkownika. Nakład pracy zadania jest powiązany z nakładami pracy innych zadań. Po ukończeniu pracy w ramach zadania podstawowego zostaje uznana praca w ramach zadania wydzielonego. Do kontrolowania wydajności w zadaniu jest używany nakład pracy powiązany z innymi zadaniami. Tę metodę należy stosować w przypadku pracy o charakterze odrębnym, która jest powiązana z inną pracą o takim charakterze. Tej metody należy użyć, jeśli w organizacji do mierzenia wydajności projektów jest wykorzystywana metodologia wartości wypracowanej oraz istnieją projekty i zadania, dla których jest stosowana ta metoda. W przypadku używania tej metody wartość ZKPW jest wprowadzana na poziomie zadania. Użyj pola Zastąp ZKPW w sekcji Wartość wypracowana na stronie właściwości zadania.

Więcej informacji:

Jak pracować z ustawieniami zarządzania projektami

Jak skonfigurować projekty w celu śledzenia kosztów

Jak obliczać i rejestrować sumy wartości wypracowanej

Tworzenie nowych planów bazowych (inwestycje)

Ustawianie domyślnych opcji wartości wypracowanej (zadania)