Edellinen aihe: Hakukentän tai usean arvon hakukentän lisääminen suodatinportlettiinSeuraava aihe: Keskustelujen luonti ja hallinta


Suodatinportletin kenttien asetteleminen

Seuraavissa ohjeissa kerrotaan, miten määritetään kenttien sijoittaminen suodatinportletissa, kun se hahmonnetaan portlettisivulle. Käytä näitä toimia sen jälkeen, kun olet luonut suodatinportletin ja sen kentät.

Kenttien järjestys luettelossa vastaa niiden järjestystä portlettisivun Osa-näkymässä. Jos suodatinportletille on valittu Työkalurivi-näkymä, kenttien järjestys on toinen. Vasen sarake vastaa portletin ylintä riviä, ja oikea sarake vastaa alinta riviä. Vasen ja oikea sarake kuvastavat kenttien asettelua portlettisivulla.

Suorita seuraavat vaiheet:

  1. Avaa Hallinta ja valitse Studiossa Portletit.
  2. Valitse Tyyppi-asetukseksi Suodatin ja hae portlettia.
  3. Avaa suodatinportletti ja valitse Asettelu.
  4. Siirrä kentät vastaavaan luetteloruutuun (vasen tai oikea sarake) Asettelu-osan nuolipainikkeilla. Kentät näytetään suodatinportletissa siinä järjestyksessä kuin ne ovat luetteloruuduissa.

    Voit muuttaa kenttien järjestystä korostamalla kentän ja siirtämällä sitä sitten luettelossa ylä- ja alanuolten avulla.

  5. Anna pyydetyt tiedot Asetukset-osassa. Seuraavat kentät edellyttävät selitystä:
    Tavoite

    Määrittää, missä muodossa suodatinportletti näytetään julkaistulla sivulla tai julkaistuissa mittareissa. Valitse Työkalurivi tai Osa. Jos valitset työkalurivin, suodattimen oletustila on aina Laajennettu.

    Oletussuodattimen tila

    Määrittää, näytetäänkö suodatinportletti mittareissa laajennetussa vai kutistetussa muodossa.

  6. Tallenna muutokset.