CA Clarity PPM-administratorer kan nu oversætte navnet på og beskrivelsen af det handlingselement, der er tilknyttet til processer til alle understøttede sprog. Når du sender et handlingselement til brugere, der arbejder på forskellige sprog, får brugeren vist navnet på og beskrivelsen af handlingselementet på deres eget sprog.
Et oversættelsesikon vises ud før feltet Navn på handlingselement og på processiden. Når der klikkes på dette ikon, åbnes en dialogboks, der giver dig mulighed for at specificere forskellige oversættelser for felterne Navn på handlingselement og Beskrivelse.
Bemærk: Oversættelsesikonet for handlingselementet er beregnet som et administrativt værktøj og vises kun for handlingselementer, der er relateret til processer. Ikonet er ikke tilgængeligt for handlingselementer, som slutbrugeren udfører fra menuen Startside.
|
Copyright © 2014 CA Technologies.
Alle rettigheder forbeholdes.
|
|