Poprzedni temat: Tworzenie projektuNastępny temat: Tworzenie projektu ręcznie


Tworzenie projektu z szablonu

Kierownik projektu może utworzyć projekt z szablonu. Użycie szablonów pozwala zagwarantować spójność projektów i przyspiesza ich tworzenie.

Po utworzeniu projektu można zapisać go jako szablon. Inni użytkownicy będą mogli używać tego szablonu do tworzenia projektów.

W przypadku tworzenia projektu na podstawie szablonu do nowego projektu są kopiowane następujące informacje:

Uwaga: Daty rozpoczęcia i zakończenia, informacje o planie bazowym oraz właściwości finansowe nie są kopiowane z szablonów do nowych projektów. Jeśli szablon projektu zawiera zasoby z twardą alokacją, zostaną one skopiowane z miękką alokacją.

Wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz menu Strona główna i w menu Zarządzanie portfelem kliknij opcję Projekty.
  2. Kliknij opcję Nowy z szablonu.
  3. Użyj filtru, aby wybrać szablon, i kliknij przycisk Dalej.
  4. Wypełnij pola w sekcji Ogólne. Następujące pola wymagają objaśnienia:
    Metoda obliczania procentu wykonania

    Określa metodę obliczania wartości procentu wykonania dla projektu i zadań.

    Wartości:

    • Ręcznie. Ta metoda umożliwia ręczne wprowadzanie procentu wykonania dla projektu oraz zadań podsumowujących i szczegółowych. Tę metodę obliczania należy wybrać, jeśli program CA Clarity PPM jest używany z programem Microsoft Project lub jeśli do obliczania procentu wykonania jest używane zadanie zewnętrzne. Pole procentu wykonania znajduje się na stronie właściwości zadania. Gdy stosowana jest metoda ręczna, stan zadania nie zmienia się automatycznie. Stan zadania zmienia się, gdy użytkownik zaktualizuje go ręcznie lub zaktualizuje wartość % ukończenia.
    • Czas trwania. Ta metoda służy do śledzenia procentu wykonania na podstawie czasu trwania. Czas trwania to miara łącznej długości czasu aktywnej pracy nad zadaniem: od daty rozpoczęcia do daty zakończenia zadania. Procent wykonania zadań podsumowujących jest obliczany automatycznie na podstawie następującego wzoru:
      Procent wykonania zadania podsumowującego = Łączny wykonany czas trwania zadań szczegółowych / Łączny czas trwania zadań szczegółowych
      
    • Nakład pracy. Ta metoda służy do automatycznego obliczania procentu wykonania zadań podsumowujących i szczegółowych na podstawie jednostek pracy ukończonych przez przydzielone zasoby. Jeśli do zadania zostanie przypisany zasób innego typu niż robocizna, obliczenia nie będą uwzględniać nakładu pracy i wartości rzeczywistych dla tego zasobu. Obliczenia są wykonywane na podstawie następujących wzorów.
      Procent wykonania zadania podsumowującego = Suma wartości rzeczywistych dla przydzielonych zasobów dla zadań szczegółowych / Suma nakładu pracy dla przydzielonych zasobów dla zadań szczegółowych
      Procent wykonania zadania szczegółowego = Suma wartości rzeczywistych dla przydzielonych zasobów / Suma nakładu pracy dla przydzielonych zasobów
      

      Wartość domyślna: Ręczne

      Uwaga: Metodę obliczania procentu wykonania należy ustawić na początku projektu i nie należy jej zmieniać.

    Pula przydziałów

    Określa pulę zasobów, która może być używana podczas przypisywania zasobów do zadań.

    Wartości:

    • Tylko zespół. Dozwoleni są tylko członkowie personelu.
    • Pula zasobów. Dozwoleni są członkowie personelu zespołu oraz zasoby, do których alokacji do projektu użytkownik ma uprawnienia. Gdy ta opcja jest zaznaczona, przypisanie zasobu do zadania powoduje również dodanie tego zasobu jako członka personelu zespołu.

      Domyślnie: Pula zasobów

    Ustaw daty planowanych kosztów

    Określa, czy daty planowanych kosztów będą synchronizowane z datami inwestycji. Wybranie opcji szczegółowego planu finansowego nie ma wpływu na daty planowanych kosztów.

    Domyślnie: zaznaczone

  5. Wypełnij pola w sekcji Struktury podziału organizacji. Te dane określają SPO skojarzone z projektem na potrzeby bezpieczeństwa, organizacji i raportowania.
  6. Wypełnij pola w sekcji Opcje kopiowania projektu szablonu. Następujące pola wymagają objaśnienia:
    Skaluj pracę o

    Określa procent, o jaki szacunkowa ilość pracy dla każdego zadania w nowym projekcie ma zostać zwiększona lub zmniejszona. Skalowanie jest względne wobec szablonu.

    Wartości: 0–100 (gdzie 0 oznacza brak zmian)

    Domyślnie: 0

    Skaluj budżet o

    Określa procentowy współczynnik skalowania (dodatni lub ujemny) kwot pieniężnych zdefiniowanych w planach kosztów i korzyści projektu.

    Wartości: 0–100 (gdzie 0 oznacza brak zmian)

    Domyślnie: 0

    Przykład: Projekt z szablonu trwa od 2012-01-01 do 2012-12-31 i przewiduje alokację 10 000 USD planowanego kosztu i 20 000 USD planowanej korzyści na czas trwania projektu. Jeśli w polu Skaluj budżet o zostanie podana wartość 20%, plany zostaną skopiowane do nowego projektu w następujący sposób: Jeśli przyjmiemy, że czas trwania projektu jest taki sam, jak ustawiony w szablonie:

    • Wyświetlana kwota planowanego kosztu to 12 000 USD (wartość oryginalna zwiększona o 20%).
    • Wyświetlana kwota planowanej korzyści wynosi 24 000 USD (wartość oryginalna zwiększona o 20%).
    Konwertuj zasoby na role

    Określa, czy zasoby w nowym projekcie mają być zastąpione rolami głównymi lub rolami w zespole zasobów nazwanych, które określono w szablonie projektu. Jeśli zasób nazwany nie ma żadnej roli głównej ani roli w zespole, zostanie zachowany w nowym projekcie. To ustawienie zastępuje domyślne ustawienie zarządzania projektami określone na stronie ustawień.

    Na przykład w planie kosztów atrybutem grupowania jest zasób. Wybranie tego pola wyboru powoduje kopiowanie planu kosztów z szablonu. Wartości zasobów nie są jednak konwertowane na role. Wartość zasobu może być jedyną wartością, którą różnią się wiersze szczegółów pozycji. Brak tej wartości może powodować dublowanie wierszy szczegółów w planie kosztów.

    Domyślnie: wyczyszczone

  7. Zapisz zmiany.