Poprzedni temat: Określanie właściwości ogólnychNastępny temat: Określanie właściwości ryzyka


Określanie właściwości planowania

Określenie właściwości planowania służy następującym celom:

Wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz projekt.
  2. Otwórz menu Właściwości, a następnie w sekcji Właściwości kliknij opcję Harmonogram.
  3. Wypełnij pola w sekcji Harmonogram. Następujące pola wymagają objaśnienia:
    Na dzień

    Określa datę graniczną uwzględniania danych w oszacowaniach czasu i budżetu. Podana data jest używana do obliczeń w ramach analizy wartości wypracowanej (AWW), między innymi do obliczenia Zabudżetowanego kosztu zaplanowanej pracy (ZKZP), oraz stanowi podstawę obliczeń kosztów. SCZ projektu nie jest zaplanowany na datę Od dnia (lub wcześniej).

    % ukończenia

    Określa procent pracy wykonanej w projekcie na podstawie procentowego ukończenia zadań i podprojektów. Pole to jest wyświetlane jedynie wtedy, gdy metoda obliczania procentu wykonania jest ustawiona na czas trwania lub nakład pracy.

    Domyślnie: 0

    Wartości: od 0 do 100

    Metoda obliczania procentu wykonania

    Określa metodę obliczania wartości procentu wykonania dla projektu i zadań.

    Wartości:

    • Ręcznie. Ta metoda umożliwia ręczne wprowadzanie procentu wykonania dla projektu oraz zadań podsumowujących i szczegółowych. Tę metodę obliczania należy wybrać, jeśli program CA Clarity PPM jest używany z programem Microsoft Project lub jeśli do obliczania procentu wykonania jest używane zadanie zewnętrzne. Pole procentu wykonania znajduje się na stronie właściwości zadania. Gdy stosowana jest metoda ręczna, stan zadania nie zmienia się automatycznie. Stan zadania zmienia się, gdy użytkownik zaktualizuje go ręcznie lub zaktualizuje wartość % ukończenia.
    • Czas trwania. Ta metoda służy do śledzenia procentu wykonania na podstawie czasu trwania. Czas trwania to miara łącznej długości czasu aktywnej pracy nad zadaniem: od daty rozpoczęcia do daty zakończenia zadania. Procent wykonania zadań podsumowujących jest obliczany automatycznie na podstawie następującego wzoru:
      Procent wykonania zadania podsumowującego = Łączny wykonany czas trwania zadań szczegółowych / Łączny czas trwania zadań szczegółowych
      
    • Nakład pracy. Ta metoda służy do automatycznego obliczania procentu wykonania zadań podsumowujących i szczegółowych na podstawie jednostek pracy ukończonych przez przydzielone zasoby. Jeśli do zadania zostanie przypisany zasób innego typu niż robocizna, obliczenia nie będą uwzględniać nakładu pracy i wartości rzeczywistych dla tego zasobu. Obliczenia są wykonywane na podstawie następujących wzorów.
      Procent wykonania zadania podsumowującego = Suma wartości rzeczywistych dla przydzielonych zasobów dla zadań szczegółowych / Suma nakładu pracy dla przydzielonych zasobów dla zadań szczegółowych
      Procent wykonania zadania szczegółowego = Suma wartości rzeczywistych dla przydzielonych zasobów / Suma nakładu pracy dla przydzielonych zasobów
      

      Wartość domyślna: Ręczne

      Uwaga: Metodę obliczania procentu wykonania należy ustawić na początku projektu i nie należy jej zmieniać.

      Ważne! Upewnij się, że daty rozpoczęcia i zakończenia zadań i przypisań znajdują się pomiędzy datami rozpoczęcia i zakończenia projektu lub są z nimi identyczne. W przeciwnym razie daty rozpoczęcia i zakończenia projektu zostaną automatycznie przesunięte, aby odpowiadały datom rozpoczęcia i zakończenia zadań oraz przypisań.

  4. Wypełnij pola w sekcji Śledzenie. Następujące pola wymagają objaśnienia:
    Tryb śledzenia

    Wskazuje metodę śledzenia używaną przez przydziały zasobów do wprowadzania czasu poświęconego na wykonywanie zadań projektu.

    Wartości:

    • Clarity. Przydziały zasobów używają grafików do wprowadzania czasu dla przydzielonych im zadań.
    • Brak. W przypadku zasobów innych niż robocizna wartości rzeczywiste są śledzone za pośrednictwem zapisów transakcji finansowych lub przy użyciu programu obsługi harmonogramów, takiego jak Open Workbench lub Microsoft Project.
    • Inne. Wartości rzeczywiste są importowane z aplikacji innej firmy.

      Domyślnie: Clarity

    Kod obciążenia

    Określa kod obciążenia używany do naliczania opłat za transakcje w ramach projektu. Jeśli kody obciążenia zostaną również określone w grafikach na poziomie zadania, zastąpią one ten kod obciążenia.

  5. Jeśli nie chcesz pozwolić użytkownikom na dodawanie do projektu nieprzypisanych zadań do grafików, zaznacz pole wyboru Zapobiegaj dodawaniu nieprzypisanych zadań do grafików.
  6. Wypełnij pola w sekcji Przydział personelu. Następujące pola wymagają objaśnienia:
    Domyślna jednostka SPO personelu

    Określa domyślną jednostkę SPO, która jest używana podczas dodawania członków personelu zespołu do danego projektu. Ta jednostka SPO, opisująca wymagania dotyczące przydziału personelu, może być pulą zasobów, konkretną lokalizacją lub departamentem. Dzięki mapowaniu ról z jednostkami SPO i menedżerami ds. zasobów można dokładniej wypełnić role. Domyślna jednostka SPO personelu jest używana podczas planowania zdolności produkcyjnych. Zapotrzebowanie w stosunku do zdolności produkcyjnych można przeanalizować, używając SPO personelu jako kryterium filtru.

    Aby uzyskać więcej informacji o zarządzaniu zasobami, zobacz Podręcznik użytkownika — Zarządzanie zasobami.

    Przykład:

    SPO można użyć do ustalenia, czy zdolności produkcyjne programistów w Atlancie są wystarczające do wypełnienia zapotrzebowania dotyczącego programistów w tej lokalizacji.

  7. Zapisz zmiany.