Sidan Tillgängliga jobb listar alla jobb som en användare eller administratör kan öppna, kan köra omedelbart och kan schemalägga att köras vid ett senare tillfälle. Rapporttypen är användarvyn för rapporten eller jobbdefinitionen. Varje tillgängligt jobb har en motsvarande definition och en jobbtyp.
Follow these steps:
Redigera jobbnamnet. För schemalagda körningar kan du ändra namnet för att urskilja varje instans av en körning. Ett skrivskyddat jobb-ID och status visas för schemalagda jobbposter som skickas.
Konfigurera parametrarna efter behov. Det här avsnittet visas bara om CA Clarity PPM-administratören definierat parametrarna. Klicka på Spara parametrar om du vill spara de angivna parametrarna för återanvändning. Sparade parametrar visas i listan på sidan Tillgängliga jobb under den jobbtyp som de baseras på.
Definierar det intervall som jobbet körs på. Välj Planerad för att köra jobbet senare. Klicka på Ange upprepning om du vill köra jobbet upprepade gånger.
Du kan även ställa in återkomsten för ett schemalagt jobb med hjälp av UNIX Crontab. Om du vill använda Crontab-formatet för att ange upprepningen väljer du Använd UNIX crontab inmatningsformat och anger sedan schemat. Exempel:
0 0 1,15 * *
innebär att jobbet körs vid midnatt den 1:a och den 15:e i varje månad.
Du kan använda Crontab-alternativet i Windows, Linux och Unix där CA Clarity PPM-instansen körs. När du använder alternativet, tar den schemalagda konfiguration den serversystemtid där mallen CA Clarity PPM-instansen körs.
Obs! Mer information om UNIX Crontab och specialtecken finns i Oracle-dokumentationen.
|
Copyright © 2013 CA.
Med ensamrätt.
|
|