Edellinen aihe: Yksinkertaisten budjettien määrittäminen (investointi)Seuraava aihe: Tapahtumat (palvelu)


Taloustapahtumien valtuuttaminen (palvelu)

Voit ottaa taloustapahtumien käsittelyn käyttöön palvelun ominaisuuksien taloussivulla. Voit määrittää taloushallinnon paikan, taloushallinto-osaston ja muita määritteitä, joita tarvitaan taloustapahtumien käsittelyssä.

Voit myös liittää palveluun henkilötyön, materiaalien, laitteistojen ja kulujen tapahtumahintoja.

Määritä seuraavat tiedot ennen taloustapahtumien ottamista käyttöön palvelussa:

Suorita seuraavat vaiheet:

  1. Avaa palvelu.

    Ominaisuussivu aukeaa.

  2. Avaa Ominaisuudet-valikko ja valitse Talous.
  3. Kirjoita Yleiset-osaan seuraavat tiedot:
    WIP-luokka

    Määrittää käynnissä olevan työn luokan, jonka avulla investointi saadaan vastaamaan hinta- ja kustannusmatriiseja. WIP-luokkaa voidaan käyttää myös raportoinnissa.

    Investointiluokka

    Määrittää investointiluokan, jonka avulla investointi saadaan vastaamaan hinta- ja kustannusmatriiseja. Investointiluokkaa voidaan käyttää myös raportoinnissa.

    Osasto

    Määrittää osaston, jota käytetään takaisinveloitustapahtumien käsittelyn aikana. Takaisinveloituksella veloitetaan tai hyvitetään osastoja kustannuksista. Osaston avulla voidaan myös saada investointi vastaamaan hinta- ja kustannusmatriiseja. Jos osasto valitaan yleisten ominaisuuksien sivulta, tämä kenttä täydennetään automaattisesti. Vaaditaan takaisinveloituksia varten.

    Location

    Määrittää paikan, jonka avulla investointi saadaan vastaamaan takaisinveloitustapahtumien käsittelyn veloitus- ja hyvityssääntöjä. Jos järjestelmä- tai kokonaisuustason oletusarvoihin on määritetty, että lähdesijainti otetaan investoinnista, kohdista investointi hinta- ja kustannusmatriiseihin käyttämällä sijaintia.

  4. Kirjoita Henkilötyötapahtuman hinnat-, Materiaalitapahtuman hinnat-, Laitteiston tapahtumahinnat- ja Kulutapahtumahinnat-osiin tarpeen mukaan seuraavat tiedot jokaista tapahtumalajia varten:
    Hintalähde

    Määrittää tapahtumien käsittelyssä käytettävät hinnat, joilla veloitetaan palveluun liittyvästä työvoimasta, materiaalista, laitteistosta tai kustannuksista.

    Kustannuslähde

    Määrittää palvelun työvoiman, materiaalien, laitteiston tai kulujen kustannukset.

    Vaihtokurssin tyyppi

    Jos useiden valuuttojen asetus on käytössä, vaihtokurssin tyyppi ilmaisee, miten hinnat ja kustannukset muunnetaan.

  5. Tallenna muutokset.