Forrige emne: Om metoder til beregning af optjent værdiNæste emne: Angiv standardindstillingerne for reservation af ressourcer


Angiv standardberegningsmetoden for optjent værdi

Du kan definere den standardmetode, som beregner den optjente værdi for projekter og projektopgaver. Standardindstillingen for beregningsmetoden for optjent værdi for projekter og opgaver er Procent færdig. Hvis din organisation bruger metoder til administration af optjent værdi til måling af projektpræstation, kan du indstille standardindstillingen for metoden til beregning optjent værdi til den pågældende metode. Rediger projekt- og opgaveobjekter i Studio for at indstille attributten EV-beregningsmetode.

Bemærk! Hvis du anvender CA Clarity PPM med Microsoft Project, og du anvender en anden beregningsmetode til optjent værdi end Procent færdig, skal du bruge CA Clarity PPM til at beregne, vise og rapportere nøgletal for optjent værdi.

Se Vejledning til Studio-udvikler for at få flere oplysninger.

Flere oplysninger:

Om metoder til beregning af optjent værdi

Sådan arbejder du med indstillinger for projektstyring

Om metoder til beregning af optjent værdi